WordPress to jeden z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią, który pozwala na szybkie tworzenie nowych witryn internetowych. Zdecydowaną zaletą tego systemu jest możliwość bezproblemowej instalacji. WordPress może zostać zainstalowany ręcznie, jak również za pomocą auto instalatorów udostępnianych przez niektórych dostawców hostingu.
Czego potrzebujesz przed instalacją WordPress?
Aby proces instalacji przebiegł szybko i bezproblemowo należy zadbać o kilka istotnych elementów. Przed instalacją WordPress potrzebne są:
- Hosting – instalacja wymaga od użytkownika dostępu do serwera WWW. Aby otrzymać taki dostęp, konieczne jest wykupienie specjalnego pakietu hostingowego u dostawcy. Ofert hostingu w sieci jest wiele, jednak najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie dedykowanego hostingu dla WordPress.
- Domena – domena jest elementem powiązanym z serwerem WWW i jest niczym innym jak nazwą strony internetowej. Można skorzystać z płatnych domen, ale również darmowej subdomeny.
- Edytor tekstu – wprowadzenie ewentualnych zmian w plikach strony lub ich przeglądanie bez konieczności formatowania wymaga wykorzystania aplikacji do edycji tekstu.
- Klient ułatwiający połączenie z FTP – protokołem umożliwiającym przesyłanie, pobieranie oraz zarządzanie plikami na serwerze. Jedną z bardziej popularnych opcji jest FileZilla.
Poradnik – jak zainstalować WordPress?
Pobranie paczki instalacyjnej WordPress
Proces instalacji należy rozpocząć od pobrania pakietu instalacyjnego. Zawsze należy pobierać go tylko z oficjalnej strony WordPress, ponieważ pobieranie tego typu plików z innych stron może okazać się niebezpieczne.
Utworzenie bazy danych oraz przesłanie plików na serwer WWW
Pobrana paczka instalacyjna zawiera pliki, które po rozpakowaniu należy przesłać na serwer WWW. Proces ten można wykonać za pomocą klienta FTP, czyli na przykład wspomnianego wcześniej FileZilla. Pliki powinny zostać umieszczone w katalogach publicznych, najczęściej nazwane są one WWW lub PUBLIC_HTML.
Kolejnym krokiem jest utworzenie bazy danych. Proces ten może wyglądać różnie w zależności od serwera, dlatego warto zapoznać się z dokumentacją udostępnioną przez dostawcę. Najczęściej wykorzystywanym panelem administracyjnym jest cPanel, który posiada w zakładkach sekcję Bazy danych SQL. Tam po kliknięciu „utwórz bazę”, rozpocznie się proces tworzenia bazy danych. Następnie konieczne będzie utworzenie nowego użytkownika dla bazy danych i nadanie mu odpowiednich uprawnień.
Uruchomienie instalacji WordPress
Uruchomienie instalatora jest bardzo proste, ponieważ wystarczy w przeglądarce wpisać adres naszej nieistniejącej jeszcze strony internetowej. Na ekranie podpowie się strona powitalna instalatora. W kolejnych etapach konieczne będzie podanie wszystkich informacji, takich jak nazwa bazy danych, nazwa użytkownika, hasło, adres serwera czy prefiks. Jeśli wszystkie wprowadzone dane będą zgodne, proces instalacji będzie kontynuowany. W kolejnym kroku zostaniemy poproszeni o wprowadzenie dodatkowych informacji, takich jak tytuł strony internetowej oraz zaznaczenie, czy strona powinna być indeksowana w wynikach wyszukiwarek.
Tak przeprowadzony proces pozwoli na zakończenie instalacji z sukcesem. Użytkownik otrzyma informację o pozytywnym zakończeniu instalacji i zostanie przekierowany bezpośrednio do panelu administracyjnego nowej strony internetowej. W panelu tym użytkownik ma możliwość konfigurowania swojej strony internetowej, zmieniania podstawowych ustawień oraz rozbudowywania jej o kolejne funkcje i wtyczki.